X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin Bookmark and Share

این داروها برای بیماران مبتلابه ام اس، سرطان و بیماری های قلبی و عروقی کاربرد دارد

مدیرکل نظارت بر دارو و موادمخدر سازمان غذا و دارو از ورود ۲۰ قلم داروی جدید تولید داخل به بازار دارویی کشور خبر داد. 


    به گزارش مهر، مهدی پیرصالحی در حاشیه مراسم معرفی داروهای جدید تولید داخل، افزود: این داروهای جدید در دزهای مختلف و برای اولین بار وارد بازار دارویی کشور می شوند.
    وی با اعلام این که این داروها برای بیماران مبتلابه ام اس، سرطان و بیماری های قلبی و عروقی کاربرد دارد، عنوان کرد: شش قلم از این داروها مربوط به بیماران مبتلابه سرطان است.
 

    پیرصالحی با اعلام این که واردات این قبیل داروها هزینه بر است، تاکید کرد: با تولید این داروها در داخل کشور، صرفه جویی زیادی در زمینه واردات دارویی انجام می شود. 


    مدیرکل نظارت بر دارو و موادمخدر سازمان غذا و دارو به داروی گلاتیمر برای بیماران مبتلابه ام اس اشاره کرد و یادآور شد: این دارو قبلادر دز ۲۰ میلی عرضه می شد که هم اکنون تولید جدید آن در ۴۰ میلی عرضه می شود که باعث کاهش مصرف دارو و راحتی استفاده از آن برای بیماران می شود. 


    وی در ارتباط با صادرات این داروها نیز اظهار کرد: ابتدا باید این داروها در داخل کشور عرضه و مصرف شوند تا بتوان زمینه صادرات آنها را فراهم آورد. پیرصالحی در ارتباط با مواد اولیه این داروها نیز عنوان کرد: ماده اولیه برخی از آنها به طور کامل در داخل تولید می شود و برخی دیگر نیز وارد می شود که زمینه تولید آنها در داخل کشور در دست اقدام است.
    
    اعلام آمادگی وزارت بهداشت برای تولید داروهای سرطان
    معاون دارویی وزیر بهداشت با بیان این که برای درمان سرطان، ظرفیت تولید داروهای داخل وجود دارد، گفت: در سال 94، وزارت بهداشت می تواند نیاز دارویی مبتلایان سرطان را تامین کند. به گزارش ایرنا، رسول دیناروند افزود: وزارت بهداشت به طور میانگین حداقل سالی 30 فرآورده جدید دارویی را که سابقه تولید و واردات آن وجود نداشته به وسیله صنعت داروسازی کشور تولید می کند. وی تصریح کرد: وزارت بهداشت هیچ گونه رونمایی دارویی انجام نمی دهد، مگر آن که آن دارو را به مرحله تولید رسانده باشد.
    دیناروند با اشاره به تولید داروهای جدید ایرانی، خاطرنشان کرد: تا امروز مشابه خارجی این داروها در بازار وجود داشته، اما اکنون این داروها وارد بازار شده یا پروانه تولید دریافت کرده اند.
    رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: داروهای معرفی شده برای نخستین بار تولید می شوند و جزو داروهای مهم و پرمصرف بیماران هستند.
    دیناروند اظهار کرد: اگر صنعت داروسازی بالندگی داشته باشد مطمئنا متکی به واردات دارویی نخواهد بود و می تواند داروهای بیماران نیازمند را تامین و تولید کند. صنعت داروسازی کشور ثابت کرده می تواند کمبود و نیازهای دارویی کشور را جبران کند.
    
    حمایت های دارویی از بیماران ام اس
    رئیس سازمان غذا و دارو عنوان کرد: در سال گذشته 14 هزار و 500 بیمار مبتلا به ام اس، دارودرمانی خود را از وزارت بهداشت دریافت کرده اند.
    وی عنوان کرد: امسال با ثبت 5000 مورد ابتلابه ام اس تعداد این مبتلایان به 29 هزار نفر رسیده است که علت آن نیز افزایش بیماری نیست، بلکه افزایش امکان تشخیص است. 


    معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: از 29 هزار بیمار ام اس، حدود 3800 نفر داروهای خارجی مصرف می کنند و حدود 19 هزار نفر نیز داروهای ایرانی را برای درمان بیماری خود به کار می گیرند که در صورت مصرف داروهای تولید داخل، فرانشیز مبتلایان ام اس صفر می شود. وی اظهار کرد: در شش ماهه نخست امسال با حمایت های دولت و برنامه ریزی های وزارت بهداشت، هیچ گونه افزایش قیمت داروهای تولید داخل را نداشتیم که این امر بدون همکاری صنعت داروسازی غیرممکن بود.    این مقام مسئول ادامه داد: طی شش ماهه دوم امسال، صنعت داروسازی داروهایی را که «زیان ده» و پرمصرف بودند به وزارت بهداشت معرفی کرده و خواهد کرد. دیناروند اظهار کرد: امسال، بیشترین آمار صادرات را در حوزه داروسازی داشته ایم و شاهد کاهش واردات آن بودیم، در عین حال نیز آسیبی به دسترسی های مردم برای تامین نیازهای دارویی، وارد نشد.
    وی با تاکید بر این که برخی داروها هستند که صدها میلیون و حتی یک میلیارد دز مصرف در داخل کشور دارند، تصریح کرد: امکان تامین این داروها از طریق واردات وجود ندارد. بنابراین باید صنعت داروسازی کشور را بیش از پیش مورد حمایت قرار داد.
    
     
منبع: جام جم، شماره 4195 به تاریخ 26/11/93