X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin Bookmark and Share
درمان ام اس با شیمی درمانی و سلول های بنیادی

پزشکان به تازگی دریافتند نوع تهاجمی شیمی درمانی می تواند غیر از نابودی تومورهای سرطانی، کارایی دیگری هم داشته باشد.
    شیمی درمانی اغلب با درمان سرطان همراه است و یکی از تنها روش های مقابله با این بیماری است که موثر واقع شده هرچند بررسی های جدید حاکی از آن است که نوع تهاجمی این شیوه ممکن است به جز نابودی تومورهای سرطانی در موارد دیگر هم مفید باشد.
    بیماری ام اس از جمله عارضه های ناتوان کننده ای است که آسیب دیدگی عصبی، در ارتباط بین مغز و بدن اختلال ایجاد می کند. علائم این بیماری می تواند شامل درد، خستگی، بی تعادلی و هماهنگی اعضای بدن و تاری دید شود.
    در این بررسی گروه کوچکی از مبتلایان به این بیماری تحت شیمی درمانی قرار گرفتند که نتیجه به دست آمده آن قابل توجه بوده است. در این شیوه درمانی سیستم ایمنی بیمار مبتلابه ام اس تخریب می شود که مجدد با سلول های بنیادی از پیش گرفته شده از خون بیمار، بازسازی می شود.
    در این مطالعه روی حدود 20 بیمار این شیوه درمانی که «پیوند سلول بنیادی اتولوگ» نامیده می شود، آزمایش شد.
    یکی از این بیماران گفت: در سال 2013 به این بیماری مبتلاشدم که به تدریج علائم آن شدت گرفت به گونه ای که قادر به نگه داشتن قاشق در دستم هم نبودم. اما پس از دریافت پیوند توانستم انگشت خود را تکان دهم و چهار ماه بعد توانستم با کمک از دیگران روی پاهایم بایستم.
    به گزارش مدیکال دیلی، پزشکان انگلیسی تاکید دارند که پیوند سلول های بنیادی اتولوگ شیوه درمانی تهاجمی با خطرات قابل توجهی است که باید در یک مرکز معتبر انجام شود.
    
منبع: کیهان، شماره 21265 به تاریخ 6/11/94، صفحه 7 (دانش و پژوهش)