X
تبلیغات
زولا
مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin Bookmark and Share
مصرف کافئین، سیگار و الکل در کنار خستگی و استرس از عوامل بروز پرش پلک است

برای بسیاری از افراد پیش آمده است که می گویند پلکمان می پرد. این پرش غیرارادی، اعصاب را به هم می ریزد و فرد به بسیاری از راه ها متوسل می شود تا از شر آن خلاص شود. این که پرش پلک چه علتی دارد و چه موقع باید نگران آن شوید، سوال بسیاری از افراد است، اما واقعا چرا پلک چشممان می پرد؟
    دکتر اصغر شریفی، فوق تخصص مغز و اعصاب در این باره به جام جم می گوید: پرش پلک، حرکات مکرر و غیرقابل کنترل پلک زدن یا اسپاسم پلک است که معمولاپلک فوقانی را درگیر می کند و هر چند ثانیه یکبار ایجاد می شود.
    
    علامت ابتلابه یک بیماری
    اکثر افرادی که دچار پرش جزئی پلک چشم می شوند، می گویند پریدن پلکشان طی چند روز یا چند هفته خودبه خود برطرف شده، اما در مواردی گذرا نیست و در صورت تداوم، روزها، هفته ها یا ماه ها طول می کشد. دکتر شریفی می گوید: گاهی انقباضات و پرش پلک می تواند نشانه ای از مشکلات دیگر چشم از قبیل ابتلابه بیماری های چشم باشد؛ مثل التهاب پلک یا خشکی چشم یا حساسیت به نور. همچنین در موارد نادر می تواند نشانه ای از یک بیماری مغزی یا عصبی، مانند فلج بلز، بیماری پارکینسون یا دیستونی ها باشد.
    این متخصص در پاسخ این پرسش که چه داروهایی می تواند این عارضه را ایجاد کند، می گوید: پرش چشم گاه در اثر عوارض برخی داروها بخصوص داروهای ضدتشنج و روانپزشکی نیز ایجاد می شود.
    به خاطر داشته باشید، مصرف کافئین، الکل و استعمال دخانیات، مصرف برخی داروهای ضدصرع و کمبود برخی املاح در بدن بخصوص منیزیم و پتاسیم می تواند از عوامل ایجاد پرش پلک باشد. همچنین برخی بیماری های بافت های سطحی چشم مثل بلفاریت (التهاب لبه پلک)، آلرژی چشم، خشکی چشم، عفونت و تحریک قرنیه و ملتحمه نیز از عوامل بروز پرش پلک محسوب می شود.
    
    حرکاتی که باید جدی بگیرید
    به گفته این پزشک، غیر از پرش چشم، برخی حرکات دیگر صورت نیز می تواند نگران کننده باشد. این حرکات به صورت کرمی شکل، دور چشم و اطراف آن احساس می شود و ممکن است در سایر نقاط صورت هم ایجاد شود.
    وی می افزاید: این حرکات ممکن است، نشانه های ابتلابه برخی بیماری ها مانند ام اس و ضایعات ساقه مغزی باشد و ضرورت دارد، فرد بررسی شود. در چنین مواردی این حرکات با استرس و بی خوابی تشدید می شود.

    
    وقتی استرس به سراغ شما می آید
    رعایت نکردن چه نکاتی می تواند باعث بروز پرش چشم شود؟
    دکتر شریفی در پاسخ این پرسش می گوید: علت پرش پلک و چشم معلوم نیست و عوامل متفاوتی باعث آن می شود. این حرکات با خستگی و استرس خود را نشان می دهد و مصرف کافئین، سیگار و الکل نیز می تواند از عوامل بروز این حالت باشد. این مشکل ممکن است از یک چشم به چشم دیگر منتقل شود که کاملاشایع و بی خطر است.
    بر این اساس، با معاینه پزشک، مشکل اصلی فرد تشخیص داده می شود، اما به طور کلی با اصلاح سبک زندگی و تنظیم استراحت و خواب کافی و پرهیز از مواجهه با تنش و اضطراب در زندگی روزمره، اجتناب از تماشای طولانی مدت تلویزیون و کار با رایانه و خیره شدن به نور شدید، مصرف نکردن الکل و دخانیات در درمان موثر است.
    
    چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد ؟
    زمانی که انقباض یا اسپاسم اطراف چشم بیشتر از یک هفته طول بکشد و این پرش باعث افتادگی پلک فوقانی شود، باید به پزشک مراجعه کرد. اگر این حالات تمام صورت را درگیر کند و حالات کرمی شکل داشته باشد، لازم است به متخصص مغز و اعصاب مراجعه شود.
    
منبع:  روزنامه جام جم، شماره 4490 به تاریخ 8/12/94، نویسنده: هانیه ورشوچی