مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin Bookmark and Share
مغز به عنوان مهم ترین عضو بدن همه فعالیت ها، رفتارها و حتی هیجانات و غرایز ما را کنترل و رهبری می کند. از این رو محافظت از عضوی که هماهنگ کننده ارگان های مختلف بدن است یکی از مسائل مهمی است که برای داشتن زندگی با کیفیت و دوری از ناتوانی باید مورد توجه قرار گیرد.
    دکتر مسعود نبوی در گفت و گو با «ایران» با تاکید بر اهمیت پیشگیری از بیماری های شایع مغزی می گوید: انسان ها در طول زندگی خود با اختلالات مغزی مختلفی مواجه می شوند. هریک از این اختلالات در سن خاصی شیوع بیشتری پیدا می کند، مثلاً بیماری هایی مانند میگرن در سنین جوانی فرد را گرفتار کرده اما دسته ای دیگر مانند سکته های مغزی، آلزایمر و پارکینسون بیشتر در سنین بالای 60 سال دیده می شود. از میان دیگر بیماری هایی که عملکرد مناسب مغز را به خطر می اندازد می توان به بیماری MS و بیماری صرع اشاره کرد.
    این متخصص مغز و اعصاب در ادامه می افزاید: شرایط زندگی در جوامع کنونی باعث شده انسان ها بیش از گذشته در معرض اختلالات مغزی قرار گیرند. از این رو نیاز به مقابله و پیشگیری از ابتلابه این دسته از بیماری ها و حتی کند کردن عوارض و روند ناتوانی ناشی از این بیماری ها بشدت احساس می شود.
    وی با اشاره به فاکتورهای خطر بیماری های مغزی، عنوان می کند: فشار خون بالا، دیابت، چربی خون بالا، بی حرکتی، چاقی و بیماری های قلبی عواملی هستند که زمینه بروز اختلالات مغزی را فراهم می کنند. بنابراین در صورت ابتلابه این بیماری ها باید سعی شود عوارض آن را با دارو کنترل و اصلاح کرد.
    دکتر نبوی تصریح می کند: توجه به سبک زندگی برای جلوگیری از ابتلابه بیماری های مغز و اعصاب و حتی کنترل و کاهش عوارض بیماری ها پس از ابتلابسیار اهمیت دارد. در حقیقت دوری از اضطراب و مدیریت استرس و هیجانات، حفظ وزن متعادل، داشتن فعالیت جسمی منظم و مداوم، پرهیز از آلودگی های محیطی مانند زندگی در آب و هوای خوب و دوری از آلودگی صوتی در کنار استفاده از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان ها می تواند از اغلب بیماری های مغز و اعصاب پیشگیری کرده و همچنین می تواند در کند کردن روند بیماری مبتلایان موثر باشد.
    به گفته این متخصص مغز و اعصاب، با وجود نقش مهم ژنتیک در برخی از بیماری ها می توان با اصلاح سبک زندگی خود را درمقابل آنها بیمه کرد به عنوان مثال MS از دسته بیماری هایی محسوب می شود که عامل وراثت در ابتلابه آن نقش دارد اما می توان با پیشگیری از چاقی و استفاده نکردن از داروهای ضد بارداری در خانم ها و همچنین دوری از استرس و استفاده از نور آفتاب و ویتامین D3 از ابتلابه آن پیشگیری کرد. همچنین در بیماری آلزایمر با وجود نقش مهم ژن و وراثت می توان با انجام فعالیت های منظم و مداوم مغزی و استفاده از حافظه با خواندن و نوشتن، استفاده از مواد آنتی اکسیدان و ویتامین های C، E و D از ابتلابه بیماری جلوگیری کرده یا ابتلابه آن را به تاخیر انداخت.
    وی در خاتمه با تاکید بر اینکه سردرد میگرنی یکی از مشکلات مربوط به مغز است می گوید: فعالیت فیزیکی و ورزش منظم، خواب مناسب(جلوگیری از پرخوابی یا کم خوابی)، دوری از استرس و هیجان های مضر می توانند در کنترل بیماری و حفاظت از مغز موثر باشند.
    
     منبع:  روزنامه ایران، شماره 6164 به تاریخ 11/12/94 ،نویسنده: پرستو رفیعی، دکتر مسعود نبوی *متخصص مغز و اعصاب