X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin Bookmark and Share
ارتباط چاقی و لاغری با ام اس


گرم است، گرم. خطی روی پیشانی درد می کند و آرام و مرموز به پشت سرم راه می یابد.
در یک دایره کوچک جمع می شود و شدت می گیرد. چشم هایم داغ شدند. دردی در انتهای حدقه چشم ها آغاز می شود. فشار آنها بالا می رود و جهان کم رنگ می شود. برگ های سبز بهاری روشن تر می شوند و مات. دفترچه ام را برمی دارم. به مطب نرسیده، حالم به هم می خورد و درد کمتر می شود. دست ورویم را می شویم. وارد مطب می شوم. روی صندلی می نشینم.
 درد دارم و آرزویی در سر. چشم هایم را می بندم؛ «گَرَم» شفا «نبخشند خوشدلم به خیال/ که دل به درد تو خو کرد و این دوا دانست».
گاهی چشم هایم را باز می کنم، شاید تغییری در صف بیماران ببینم. صندلی روبه رویی تصاحب می شود. دختری چاق با پیشانی خیس، خود را با شالی نازک خنک می کند. لیوانی آب می آورد و یک نفس سر می کشد. هوا برای او گرم تر است و او کلافه تر. چشم هایم را نمی بندم. مانتو نازک و کرم رنگش هم کمکی به کم کردن دمای بدنش نکرده است. پنجره مطب را به خواست او باز می کنند. سردرگم است. لب هایش را با دندان هایش سلاخی می کند و مردمک در چشم می چرخاند. «چند وقت است آمپول می زنی؟» از پرسشم نگران می شود. گویی بزرگ ترین راز او را کسی کشف کرده است. شمرده شمرده حرف می زنم و در چند دقیقه هم راز می شویم.

هنوز چندماهی نیست که مژگان هم یک بیمار «ام اس» نام گرفته است و بسیاری از نزدیکان او در جریان قرار نگرفته اند. نگران است. داروهای تجویزی از کورتون تا بتافرون ها در آستانه فصل گرم دمای بدنش را چند برابر کرده اند و او طاقت گرمای دارو و دم هوای این روزهای شهر را به خاطر بیش از ٢٠ کیلو اضافه وزنش ندارد.
بیش از هر چیزی از اسم بیماری ترسیده است. پرونده ام را نشان می دهم. تاریخ پرونده ذوقی را در چشمانش به نمایش می گذارد. مردد امید را در خانه دلش میهمان می کند. می دانم برای او دشوارتر از من است، طاقت نوسان دمای این روزها.

 یاد تحقیقی درباره چاقی می افتم که از ٢٧برابرشدن احتمال بروز «ام اس» در افراد چاق می گفت.
 ناخودآگاه به خودم نگاه می کنم و به استخوان هایم لبخند می زنم که استثنای ادعای این پژوهش اند. کسانی را می شناسم که برای زیبایی دست به عمل معده زده اند و دوستانی را که ناچار برای به دست آوردن امکان تعادل و راه رفتن، زیر تیغ جراحی رفته اند.

هر بار که تعادلم را از دست می دهم، به موهبت لاغری فکر می کنم و امکان تعادل و راه رفتن. چه چاق و چه لاغر هر دو به «ام اس» مبتلا هستیم.
«دوسالی هم هست که داروی ضدبارداری مصرف می کنم. چاق ترم کردند». کیلومترها در زمان به عقب برمی گردم و از نسخه اخیر دکتر زنان سر درمی آورم. بین رنگین کمان قرص های ضدبارداری ٢١گانه گم می شوم. پشتم تیر می کشد. به پشتی صندلی تکیه می دهم. استفاده قرص ها به هر دلیلی از تنظیم قاعدگی تا جلوگیری از بارداری، گرما را در بدن بیشتر می کند و مبارزه با عوارض دارو را ناممکن.

   

نویسنده: مریم پیمان