مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin Bookmark and Share
ارتباط مستقیم خُر و پف هنگام خواب و سکته مغزی
هزار ایرانی به ام اس مبتلا هستند

فوق تخصص بیماری های عروق مغز با اشاره به عوامل خطر در بروز بیماری های مربوط به عروق مغز گفت: پرخوری هنگام خواب، چاقی و عدم تحرک ارتباط مستقیمی با ابتلا به سکته مغزی دارند.
    دکتر اشکان مولا در افتتاحیه بیست و چهارمین کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران در ارتباط با بیماری های شایع عروق مغز اظهارداشت: سکته قلبی یکی از شایع ترین این بیماری ها بوده که وابسته به فاکتورهای خطر همچون فشار خون بالا، دیابت، چاقی، عدم تحرک و بیماری های خواب است.
    مولا با اشاره به اینکه خروپف هنگام خواب به دلیل انسداد راه تنفس بوده و یکی از نشانه های خطر در سکته مغزی است، گفت: افرادی که دچار این مشکل بوده باید به کلینیک های خواب مراجعه کرده و حتماً تست خواب انجام دهند. وی افزود: اکثر مواقع برای بیمارانی که دچار این مشکل هستند استفاده از ماسک های DPAP توصیه شده همچنین کاهش وزن نیز در این زمینه موثر است البته اگر این راهکارها جواب نداد در نهایت پزشک جراحی را پیشنهاد می دهد.
    فوق تخصص بیماری های عروق مغز ادامه داد: خوشبختانه امروزه در درمان سکته مغزی جهان رو به پیشرفت بوده و در ایران نیز اقدامات موثری صورت گرفته است ولی آنچه که حائز اهمیت است تشخیص و اقدام به موقع برای بیمار دچار سکته مغزی است.
    وی خاطرنشان کرد: اختلال در تکلم، بینایی، بلع، ضعف در یک طرف بدن از علائم سکته مغزی بوده که فرد در چهار ساعت طلایی پس از سکته باید تحت درمان قرار گیرد تا بتوان هرچه بیشتر به آن کمک کرد.
    
    ۸۰ هزار ایرانی مبتلا به ام اس
    رئیس انجمن علوم اعصاب ایران نیز در این مراسم گفت: متاسفانه بیماری ام اس در کشور ما بسیار شایع بوده و برخلاف تقسیم بندی جغرافیایی که حداکثر باید سه هزار مورد باشد اکنون بالای 80 هزار نفر است.
    دکترحسین پاکدامن افزود: ام اس شایع ترین علت ناتوانی مغزی و جسمانی در جوانان به شمار رفته و در زنان شایع تر است. همچنین بیشتر افراد 20 تا 40 سال را گرفتار می کند.
    پاک دامن با بیان اینکه 14 داروی درمان و کنترل ام اس را در کشور داریم، گفت: از آخرین روش های تشخیصی و درمانی در ایران بهره مند هستیم.
    وی ادامه داد: تهران و اصفهان بیشترین آمار ابتلا به ام اس را در ایران داشته و ژنتیک، تغییرات آب و هوایی و کمبود ویتامین D در برو آن موثر است.
    رئیس انجمن علوم اعصاب ایران خاطرنشان کرد: تا سال 93 میلادی ام اس جزء بیماری های غیرقابل درمان بود ولی پس از آن با کشف داروهای جدید تا حدودی درمان پذیر شده ولی به طور کلی درمان قطعی نداریم.
    
    
منبع:  روزنامه کیهان، شماره 21614